A nem túlmisztifikált tejsavó fehérje izolátum

 / 4.8
Értékeléshez kérlek jelentkezz be! Belépés/Regisztráció

Hosszú ideje tudjuk, hogy a tejsavó a fehérjék királya. Magas biológiai értéke (BV) miatt jobban hasznosul, mint a csirkemell vagy a marhahús, tartalmazza mind a kilenc esszenciális aminosavat, amely elengedhetetlen feltétele az izmosodásnak. Igen ám, de a tejsavónak több fajtája van.

Most az "arany középutat" (spoiler: valójában nem az!) vesszük górcső alá, mégpedig az izolátumot.


Hogyan készül a tejsavó fehérje?

Amikor a tejből sajtot készítenek a gyártók, a savót (a tejfehérje 20 százaléka) elkülönítik a kazeintől (a tejfehérje 80%-a). Ez még nem az a por, aminek látványát megszokhattuk a tápkieges dobozokban, hanem egy folyékony anyag.

Ezt a natúr savót gyártási eljárások alá vetik, pasztőrözik, kiszűrik belőle a kevésbé értékes dolgokat, mint a laktóz vagy a zsírok, porítják, és végül ízesítik (ja igen, és beleteszik az adagolókanalat is).

Az eredmény egy százszorta koncentráltabb anyag lesz (2,2 kiló tejsavó fehérje port nagyjából 326 kiló savóléből készítenek), sokak kedvence, a tejsavó fehérje koncentrátum. Voila!

Láthatjuk tehát, hogy a tejsavó fehérje tehenek tejből készül. Ennyit azokról, akik szerint "valódi ételt kell enni", és nem kell turmixokat inni. A tejsavó fehérje is valódi étel, semmi több.

A következő anyagok találhatók a tejsavó fehérje koncentrátumban:

  • immunerősítő hatóanyagok (lactoferrin, immunglobulinok: IgG1, IgG2, szekréciós IgA és IgM, bovine serum albumin)
  • ásványi anyagok (kalcium, kálium, nátrium, foszfor, folsav, biotin)
  • vitaminok (A, C, B1, B2, B3, B5 és B12)
  • allergének (alfa laktoglobulin, béta-laktoglobulin)
  • laktóz (tejcukor)
  • tejzsír
  • aminosavak (mind a 9 esszenciális jelen van)

A felsorolásból kiderül, hogy a koncentrátum nem csak a fehérje miatt hasznos, hanem immunerősítő hatása van. A koncentrátum hátránya, hogy tartalmaz tejzsírt, tejcukrot és egy csomó olyan allergént, amelyre az emberek érzékenyek lehetnek.

További hátrány, hogy az így gyártott termék maximum 80 százalék fehérjét tartalmazhat, hiszen a savó mellett egy csomó minden van még jelen.

Amikor látod egy dobozon, hogy "100% whey", vagyis 100% tejsavó, az nem azt jelenti, hogy 100 grammban 100 gramm tejsavó van, hanem hogy nincs a tejsavó mellett más fehérjeforrás (pl szójafehérje, tojásfehérje, stb) a termékben.

Izolátum: emeljük a tétet!

A tejsavó fehérje gyártás első lépéseként tehát koncentrátumot kapunk. Amikor ezt még tovább szűrik, még több eljárás és kezelés alá vetik, megkapjuk az izolátumot, a második lépést, itt már 90% a minimum fehérjetartalom. Ennek – csakúgy, mint a koncentrátumnak – szintén megvannak a maga előnyei és hátrányai: ennyit erről, hogy ez az arany középút.

az előnyök:

  • kiszűrik belőle a zsírokat és a laktózt, ezért magasabb tisztaságú (90%+ körüli) tejsavót kapunk, mint a koncentrátum esetében
  • kikerül belőle a laktóz és egy csomó allergén, így az is ihat tejsavót, akinek a koncentrátum forma bélproblémákat okozott
  • gyorsabban épül be az izmokba, mivel kevesebb zsírt tartalmaz

a hátrányok:

  • mivel többet foglalkoznak vele a gyártók, gyakran többet kell fizetni érte: aki nem érzékeny a tejre, azt nem fogja érdekelni, hogy nincs benne allergén
  • kiszűrődik belőle az immunerősítő anyagok egy részét
  • kevésbé krémes (bár még mindig nagyon jó) ízélmény

Az izolátum edzés után gyorsabban biztosítja az aminosavakat az izmoknak, mint a koncentrátum, mivel kevesebb zsír van benne (a zsír lassítja a tápanyagok felszívódását). De ezt nem kell túlmisztifikálni, mert ennek csak akkor lenne hangsúlyos szerepe a gyakorlatban, ha az étrendünk mindössze egyetlen edzés utáni fehérjeturmixból állna.

Sokkal többet számít, hogy az izolátumot tartalmazó termékek több proteint tartalmaznak, és bár nem elhanyagolható előny, fehérjét elsősorban nem azért iszunk, hogy erősítsük az immunrendszert, arra ott vannak például a vitaminok.

Első látásra úgy tűnhet, az izolátum sokkal drágább, mint a koncentrátum, de ez nincs mindig így. Ha egy gyártó azonos kiszerelésű (ez fontos, hiszen a nagyobb kiszerelés mindig olcsóbb) koncentrátumát és izolátumát egymás mellé tesszük, nem elég megnézni, hogy melyik a drágább.

Azt kell kiszámolni, hogy melyik termék hány gramm fehérjét tartalmaz összesen, és csak utána jöhet az árösszehasonlítás.

Lessük meg a Protein.Buzz két, ár/érték arányban verhetetlen termékét:

  • 100% Whey (koncentrátum, 1 kg): 732 g fehérje összesen
  • 100% Isolate: (izolátum, 1 kg): 840 g fehérje összesen

Hoppá. Ugyan a 100% Isolate drágább, de ár/értékben már nem biztos, hogy ugyanez elmondható róla, hiszen 108 grammal több fehérje van benne. 1 gramm fehérje a Whey (4990 Ft) esetében 6,8 forintba, míg az Isolate (6990 Ft) esetében 8,3 forintba. Ez nem olyan egetverő különbség.

Melyik fehérjét válaszd tehát?

Ha nem élet-halál kérdés nálad az edzés, nem számolod grammra pontosan a makrókat, nem célod a versenyzés, nem diétázol, nem vagy tejérzékeny, és kiemelt fontosságú nálad az immunrendszer védelme, akkor válaszd a koncentrátumot.

Ha pedig az immunrendszered védelmét megoldod vitaminokkal, zöldséggel és gyümölcsökkel, ha enyhén érzékeny vagy a tejre, számolod a makrókat, vagy csak egyszerűen épp diétázol, akkor viszont jobban jársz az izolátummal.

%
2 kg 
 / 4.3
17%   11 990 Ft  
9 990 Ft

Shop.Builder havi legolvasottabb cikkei
Az alábbiakban olvasható intenzitásnövelő technikák egy részét egész biztosan ismered, és talán alkalmazod is, de talán akad olyan is amit m...
Miért olyan fontos a szálkásító étrend? Azért, mert SOHA nem fogsz leszálkásodni, ha nem táplálkozol a célodnak megfelelően. Megmutatjuk, ho...
A Shop.Builder adatbázisában több, mint száz edzésterv, és eddig közel 200 gyakorlat leírása található meg, többnyire videós bemutatással. A...
Testépítő és fitness edzéstervek kezdőktől haladókig mindenkinek! Kezdő átmozgató edzéstervek, haladó ossztott edzéstervek, sztáárok edzéste...
Lesérültél? Fáj valamid és ezért nem tudsz 110 százalékot beleadni a teremben? Elmondjuk, mivel segíthetsz a legtöbbet a helyzeten. Spoiler:...
_Szorít az idő? Az alábbiakban olvasható technikák segítségével mindent megkapsz, ami a növekedéshez szükséges._ Persze, tudjuk - te hardc...
A brazil szépséget nincs, aki ne ismerné fitness körökben, kidolgozott, izmos testét sokan irigylik. Tudd meg milyen Larissa Reis IFBB Pro e...
Ha az ember amerikai vagy amerikaias, nemezetközi fórumokat olvas életmódváltás és fitnesztémában, hamar találkozik a négybetűs bűvszóval: C...

Kérdésed van a cikkel kapcsolatban? Tedd fel!

Ebben a rovatban kérdéseket csak regisztrált felhasználóink tehetnek fel!
Kérlek, jelentkezz be!

Kérdés
2018-11-12
Ez nekem új: tényleg nincs az izolátumban alfa-laktalbumin? Biztos ez? Honnan lehet tudni?

válasz
2018-11-14
Szia!

Rajta szokott lenni a termék hátoldalán, az összetételeknél angolul. A bevett szokás az hogy ezeket kiszűrik, ám vannak olyan gyártók, akik belerakják az izolátumba is külön, valahogy kinyerve a koncentrátumból (ebben a metódusban nem vagyok biztos). A Scitec izolátumában például van: 100% Whey Isolate. Sajnos nem mindig írják rá a dobozra.
Kérdés
2018-11-06
Sziasztok!
Én most rendelés előtt állok, és nem tudom, hogy melyiket válasszam.
Igazából nyárra kezdek el majd szálkásítani most, de eddig koncentrátumot használtam.
Igazából reggeli, edzés utáni és esti(0,1 %-os túróval elkeverve) használatra keresnék fehérjét.
Jól gondolom, hogy erre jobb megoldás lenne az izolátum?

válasz
2018-11-07
Szia!

Szerintem most még belefér a koncentrátum, hiszen még a diétád elején vagy, nincs szükség nagy megszorításokra. A koncentrátum jobb akkor, ha nem csak edzés utáni fehérjére van szükséged. De ha extra könnyen zsírosodsz, akkor az izolátum a jobb választás. De szerintem még ráérsz - a koncentrátum finomabb.
Kérdés
2018-11-04
sziasztok, szerintem el lett számolva itt a grammra kivetített ár :)

ha a 3kg-os koncentrátumot nézzük akcióban 3663Ft/kg, ez tartalmaz 732g fehérjét
ami 3663/732=5,004Ft egy gramm fehérje
(eredeti áron 4996/732=6,82Ft/g fehérje)

az izolátum:
akciósan a 2kg-os esetében 4995Ft/kg , ebben van 840g fehérje, vagyis 4995/840=5,94Ft/g fehérje
(erdeti árán 5995Ft/840=7,13Ft/g fehérje)

összesítve
koncentrátum: 5Ft/g fehérje----------->akció nélkül 6.82Ft
izolátum: 5.9Ft/g fehérje----------> akció nélkül7,13Ft


sztem nem ocsóbb, vagy rosszul számoltam valamit? bár az igaz, hogy nem olyan sokkal drágább. Minden más gyártónál fel van verve az ára itt legalább nem. :)




válasz
2018-11-05
Szia!

Nem lett elszámolva :) Az 1 kg-s árat néztem, egyrészt odaírtam zárójelben, másrészt írtam a cikkben, a nagyobb kiszerelés mindig olcsóbb, ne hagyd, hogy ez megtévesszen. Számold át az 1 kg-s verzióval, és meglátod, hogy nagyon is pontosak a számításaim: 100% Whey. Tehát még egyszer:

100% Whey (koncentrátum, 1 kg): 732 g fehérje összesen
100% Isolate: (izolátum, 1 kg): 840 g fehérje összesen

:)